Domácí skřítkové 6 - Záškodník

neděle 14. říjen 2012 16:13

Přirozená životní aktivita našich skřítkových spolubydlících nám obvykle přináší větší či menší problémy a starosti, přestože většina z těchto tvorů není v jádru zlá. Toto však neplatí u Záškodníka, ošklivého vrásčitého skrčka, jehož největším potěšením je lidská zloba, a jemuž hádky mezi jednotlivými členy domácnosti znějí jako rajská hudba. Vše, co nám provádí, vždy narafičí tak, aby to vypadalo jako čin někoho jiného, on sám přitom zůstává vždy ve skrytu. Musím se vám přiznat, milí čtenáři, že až donedávna jsem o jeho existenci vůbec nevěděl a za své prozření vděčím svojí starší dceři, které se jej poštěstilo nějakým způsobem odhalit. Patří jí za to můj dík, neb se jí tak podařilo rozjasnit atmosféru nejen v domácnosti své, ale i v té mé.

Zlobíte se stále a opakovaně na své děti, že po sprchování neotevřou v koupelně okno a vy tam, obzvlášť v zimních měsících, musíte s železnou pravidelností bojovat savem proti všudypřítomné plísni? Též jsem tak činíval, nevěda o proradnosti Záškodníkově. Dítko samozřejmě poslušně okno vždy otevřelo, aby nahromaděnou páru vypustilo ven, ale jakmile koupelnu opustilo, vkradl se tam tiše Záškodník a milé okénko neprodyšně uzavřel. V koupelně dále s oblibou po vás rozšroubuje zubní pastu, víčko shodí na zem a tubu pečlivě odloží na dno vany. Ve chvílích, když se nudí, sbírá po domě vaše vlasy, aby je, jakmile vyjdete z koupelny, omotal okolo mýdla, a aby toho nebylo málo, váš právě použitý a pečlivě pověšený ručník hodí zmačkaný na sušák s dosýchajícím prádlem.

Vyčítáte svému partnerovi, že si ani po létech soužití není schopný zapamatovat takovou maličkost, jakou je dovírání dveří u skříně, aby vám tam stále nelezla vaše kočka, milující regál s prádlem, v němž si tak ráda vytváří pelíšek a vystýlá jej vlastními chlupy? Pak vězte, že váš partner se to s těmi dveřmi naučil už dávno, jenže pokaždé, když si ze skříně něco vezme, připlíží se tam v zápětí nikým nepozorován Záškodník, dveře zlehoučka pootevře a kočku tam pustí.

Pro dámy má Záškodník připravené přímo lahůdkové kousky. Poté, co se odněkud vrátíte sama autem a vystoupíte, s radostí vyřadí rychlost, případně, pokud jste zastavila ve svahu, odbrzdí ruční brzdu a přeřadí na pětku, aby se auto nerozjelo okamžitě. Po zaparkování na rušné ulici, s radostí přeparkuje dál od chodníku, aby auto vyčnívalo doprostřed. Když se pak něco stane, se zlomyslnou radostí si mne pracky nad pomačkanými plechy a rozbitými světly.

S většinou ostatních skřítků se dá nějak rozumně vyjít buď tím, že jim člověk připraví nějaký koutek, v němž se jim zalíbí a ve kterém je jejich činnost neškodná, případně tím, že jim dá občas najevo svou pozornost a oni jsou pak k němu přátelštější. Se Záškodníkem to však možné není. Napadá mě jediné řešení, zkusit říkat svým drahým, aby dělali vše obráceně, než bych si ve skutečnosti přál. Možná se Záškodník nachytá a bude to po nich alespoň nějaký čas opravovat. A až mu dojde, že jsem na něj ušil boudu? Třeba budu mít štěstí a on při své vznětlivé povaze pukne vzteky.

Jan Pražák

Jan Pražák

Jan Pražák

Berme život s humorem.

Malá ochutnávka z tvorby na jiných blozích:
Kočky vnášejí pohodu do našich domovů
Cradlesong for lonely hearts


Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

REPUTACE AUTORA:
9,33

Tipy autora