Psavci a čtenáři

sobota 4. květen 2013 12:00

Psát články na téma blogování a diskutování je podle blogerského kodexu zakázané. Smysl tohoto opatření mi uniká, a už vůbec nevím, jestli je v souladu s ústavně zakotvenou svobodou slova. Ale budiž, dnešní článek napíšu obecně o psavcích a čtenářích, vyjadřujících svůj názor, bez vztahu k blogování zde na Lidovkách. Ono je to totiž jedno, všude je to stejné.

Pokaždé, když napíšu nějaký článek nebo když si něco přečtu od některého kolegy psavce, tak jsem zvědavý na reakce čtenářů. Je nasnadě, že odezvy jsou závislé na charakteru článku, povaze a názorech čtenářů, ale kupodivu i na věku či pohlaví autora. Občas již méně na kvalitě článku jako takového, což lze zřejmě vysvětlit subjektivitou pohledu jednotlivých čtenářů.

Vždy mě pobaví, když se setkám se čtenářem, kterého by bylo možno označit jako literárního kritika. Bez ohledu na to, zda jím skutečně je či není, rozpitvává články nás psavců, převážně amatérů, pohlíží na ně přísným okem a hledá v nich věcné, gramatické i stylistické nedokonalosti, jakoby kontroloval, zda mohou být prezentovány v nějakém prestižním časopise. Čím mladší autor, tím je literární kritik přísnější, k mužům bývá občas o fous shovívavější, než k ženám. Před časem jsem si kdesi přečetl takový odpočinkový článek, ve kterém si jeho autorka pohrávala s pojmem čas. Článek sice nepřinášel žádné převratné informace a v podstatě ani neměl děj, ale četl se příjemně. Tedy alespoň mně, ne tak literárnímu kritikovi, který jej nikterak nepochválil. Možná by bylo mnohdy zajímavé vědět, jak tito literární kritici sami píší, třeba bychom se dočkali překvapení. Tedy pokud jim vedle kritizování zbyde i nějaký ten čas na vlastní psaní.

Napíše-li autor článek s politickou tématikou, může se těšit na to, že se jeho čtenáři pohádají a jemu samotnému vynadají. Tedy ti, kteří jsou opačného názoru, než jaký je v článku prezentován. Ti druzí ho naopak vychválí až do nebes. Nicméně udělal jsem jednu zajímavou zkušenost. Kdysi jsem objevil jednoho pana čtenáře, který názorově stál na druhé straně politického spektra, než já. Zpočátku jsme občas na sebe zavrčeli, ale pak jsme objevili jedno téma, které je nám blízké, oba jsme milovníky koček. Dokonce jsme si napsali pár mailů o těchto roztomilých čtyřnožcích, ale hlavně pokud jde o politiku, složili jsme zbraně. Kočičí a obecně zvířecí tématika každopádně sbližuje, s několika čtenáři si občas na toto téma píšu, s jedním dokonce pravidelně chodím na kafe.

Zajímavé názory se též vyskytují u článků sice nepolitických, ale obecně kritických, zejména, pokud autor použije nadsázku a při srovnání dobrého se špatným na obou stranách poněkud zveličí. Sám takové nadsázky občas používám ve snaze dodat textu určitou jiskru. Neříkám, že se mi to vždy daří, ale spolehlivě to zabírá na čtenáře, kteří takový pokus o humor nepochopí.

Tak, jako zřejmě každého autora, i mě nejvíce potěší reakce, které jsou vzácnější a v nichž čtenář píše, že mu článek udělal radost, rozjasnil den nebo ho nějakým způsobem pohladil. Vždyť pro určitou skupinu čtenářů jsou takové články nejkrásnější. Bývá jich sice poskrovnu a ani nejsou tak moc čtené, ale jsou příjemnými ostrůvky v záplavě popisu všemožných kauz, politických afér a jiných nepravostí, se kterými se setkáváme na každém kroku. Proto takové články stojí za to psát, i kdyby udělaly radost jen pár čtenářům. A ti ostatní, které neosloví a kteří jim říkají „články o ničem?“ Ti mají svaté právo je nečíst.

Jan Pražák

Jan Pražák

Jan Pražák

Berme život s humorem.

Malá ochutnávka z tvorby na jiných blozích:
Kočky vnášejí pohodu do našich domovů
Cradlesong for lonely hearts


Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

REPUTACE AUTORA:
9,33

Tipy autora