Dušičky a Halloween

sobota 2. listopad 2013 12:00

Dušičky neboli Památka všech věrných zesnulých je podle římskokatolické církve dnem liturgického roku, kdy se církev modlí za zemřelé. Připadá na 2. listopad a navazuje tak na den Všech svatých. Tradice Dušiček vznikla již v 10. století. Většina lidí, včetně nás atheistů, se v tento den vypraví na hřbitovy, aby vzpomněla na své blízké, kteří již nejsou mezi námi. Tichá vzpomínka, případná motlitba, rozsvícená svíčka, chvilka rozjímání. Mnohde se v hřbitovních kaplích nebo kostelech konají svaté mše za zemřelé.

Halloween je zkrácením výrazu „All Hallows eve,“ tedy Předvečer Všech svatých. Tento svátek se slaví zejména v anglosaských zemích večer 31. října, tedy v době, kdy je předěl mezi světem živých a královstvím neživých nejmenší. Halloween vychází z keltských tradic svátku Samhain. O Halloweenu staví lidé do oken nebo před dům vydlabané dýně s vyřezanými strašidelnými grimasami a rozsvícenými svíčkami uvnitř. Děti ve strašidelných kostýmech obcházejí domy v sousedství a koledují.

Zjednodušeně řečeno, jsou Dušičky i Halloween vzdáleně příbuzné, největší rozdíl je ve způsobu provedení. A hlavně v tom, nač jsou kde lidé odedávna zvyklí, co je v té které zemi ustálenou tradicí. Mám-li mluvit za sebe, tak Dušičky jsou mi blízké, ale Halloween mi nic moc neříká. Nemám nic proti cizím zvykům, ale jejich import k nám mě neoslovuje, bez ohledu na to, ze které světové strany přicházejí. Nedovolil bych si kritizovat lidi, kteří se v těchto cizích zvycích shlédli, přeji jim, ať si je z plna hrdla užívají včetně radosti, které přinášejí dětem. Sám si však kromě Dušiček vystačím s Velikonocemi, Mikulášem s čertem a andělem, s adventem, s Vánocemi a s podobnými tradicemi. Nevím, možná jsem příliš konzervativní.

Jan Pražák

Jan Pražák

Jan Pražák

Berme život s humorem.

Malá ochutnávka z tvorby na jiných blozích:
Kočky vnášejí pohodu do našich domovů
Cradlesong for lonely hearts


Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

REPUTACE AUTORA:
9,33

Tipy autora