Opomíjená zákoutí jazyka českého

sobota 14. prosinec 2013 12:00

Někdy si tak říkám jaká je škoda, že se dnešnímu uspěchanému životu přizpůsobuje i náš způsob vyjadřování. Věty se jaksi zahušťují, aby se do nich namačkalo co nejvíce informací a příznačná košatost, kterou náš mateřský jazyk odedávna tak nádherně oplývá, se vytrácí kamsi do zapomnění. Společně s touto košatostí mizí do nenávratna i mnoho ustálených rčení, které mají svůj přesný význam, ale pokud by je člověk chtěl chápat doslovně, nalezl by v nich něco docela jiného. Zkusme si teď, vážení čtenáři, na chvilku odpočinout od předvánočních příprav a pobavit se rozdílem mezi zažitým chápáním a doslovnou interpretací několika takových, dnes již zřídka používaných rčení.

„Mít máslo na hlavě,“ „zatopit někomu“ a „zapsat si za uši“

Proboha, jsem to ale moula, vždyť já jsem dočista zapomněl na to, že moje drahá polovice měla včera narozeniny. Zdála se mi večer nějaká posmutnělá, ale nedala na sobě nic znát, i když jí to určitě hodně mrzelo. Nu a dneska mám máslo na hlavě. I když se to budu snažit napravit sebelíp, už je zkrátka pozdě a její případné potěšení z opožděné gratulace a dárku bude dozajista hrané. Na druhou stranu mám obrovské štěstí, protože kdyby nebyla tak nesmírně tolerantní, mohla by otevřít lednici, vybalit čtvrtku másla ze staniolového obalu a připlácnout mi ho za trest na hlavu. Chvilku by to možná bylo snesitelné, jenže pokud by mi k tomu pořádně zatopila, máslo by začalo rychle měknout a lepit se mi do vlasů. Příště už na její narozeniny, svátek a na naše výročí raději nezapomenu a příslušné dny si zapíšu za uši. Nejlépe nesmyvatelným fixem.

 

„Nakupovat za pět prstů,“ „něco otočit“ a „vzít nohy na ramena“

Včera při obědě mi kolegyně vyprávěla historku, kterou zažila minulý týden na sobotním nákupu. Jak tak projížděla s vozíkem mezi regály a přemýšlela, jak při dnešních cenách co nejméně utratit, vyrušil ji podivný hluk. Ohlédla se a viděla vskutku vypečenou rodinku. Dáma ztropila scénu a ječela na prodavačku, že prý je na ni drzá a co si vlastně dovoluje. Zjevně se snažila odpoutat pozornost, bylo jasné, že přišli nakupovat za pět prstů a chtěli něco nenápadně a šikovně otočit. Dítko si cpalo do kapes tabulky čokolád a tatík se mezitím věnoval lahvím s alkoholem. První si strčil do vnitřní kapsy u saka, ale když tam chtěl dostat ještě druhou, nějak se mu tam nechtěla vejít, a tak ji zkusil otočit dnem vzhůru. Jenže láhev mu vyklouzla z ruky, spadla na zem a cinkot střepů upoutal pozornost ochranky. Paní najednou ztratila kuráž, dloubla do manžela, dítko vzala za ruku a všichni vzali nohy na ramena. Naštěstí pro ně jen přeneseně, protože kdyby tak učinili doopravdy, daleko by neutekli a jelikož u sebe neměli žádné peníze, mohli se polekat, že by za svůj „nákup“ museli zaplatit těmi pěti prsty.

 

Vánoce se blíží, ale příští týden je ještě pracovní. Hlavně si v neděli večer nesmím zapomenout natáhnout budík, abych ráno nezaspal, to by mi pak mohl autobus fouknout před nosem. Vlastně, raději ho moc natahovat nebudu, mohl bych ho přitom nějak poškodit a o takové fouknutí zplodin z výfuku před nos opravdu nestojím.

Jan Pražák

Jan Pražák

Jan Pražák

Berme život s humorem.

Malá ochutnávka z tvorby na jiných blozích:
Kočky vnášejí pohodu do našich domovů
Cradlesong for lonely hearts


Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

REPUTACE AUTORA:
9,33

Tipy autora