Uhelný trh

sobota 20. prosinec 2014 12:00

Uhelný trh, Ovocný trh, Dobytčí trh, Koňský trh a možná ještě i další, jsou názvy míst, na kterých se v Praze dříve obchodovalo s příslušným zbožím. Dnes jsou z nich obyčejná náměstí, z nichž první dvě jmenovaná si zachovala své původní označení, zatímco z Dobytčího trhu se stalo náměstí Karlovo a z Koňského trhu Václavské.

Uhelný trh získal své jméno v první polovině čtrnáctého století, kdy se zde začalo obchodovat s dřevěným uhlím. V průběhu devatenáctého století byl prodej dřevěného uhlí postupně nahrazován prodejem uhlí kamenného.

Odpoutejme se na chvilku z předvánočního období, které je doprovázeno krátkými šedými dny, v nichž nám chybí denní světlo a sluneční paprsky. Přesuňme se na do letošního jara a těšme se na to příští.

01.jpg

 

Dnes se zde chystají též trhy, avšak úplně jinačí, trhy velikonoční.

02.jpg

 

Tenhleten človíček chce možná připomenout dávnou kovárnu, která prý stávala uprostřed náměstí na místě dnešní kašny.

03.jpg

 

Wimmerova kašna, symbolizující vinařství a zemědělství. Jedná se o jakéhosi „stěhovavého ptáka,“ kterého roku 1797 postavil František Xaver Lederer. Kašna vystřídala několik míst, nejprve stála na Národní třídě, poté na Betlémském náměstí, dále ve Vrchlického sadech a teprve v roce 1951 zaujala místo současné.

04.jpg

 

05.jpg

 

06.jpg

 

Závěrem se přesuňme do útrob domu cihlové barvy z předchozího obrázku a vychutnejme nostalgii jeho starobylého dvorečku.

07.jpg

 

08.jpg

 

09.jpg

 

10.jpg

Jan Pražák

Jan Pražák

Jan Pražák

Berme život s humorem.

Malá ochutnávka z tvorby na jiných blozích:
Kočky vnášejí pohodu do našich domovů
Cradlesong for lonely hearts


Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

REPUTACE AUTORA:
9,33

Tipy autora