Srdeční záležitost

sobota 17. leden 2015 12:00

Tuhle jsem se stavil u známých, potřeboval jsem, aby mi Franta pomohl s něčím na zahradě. Dveře mi otevřela Maruška, byla celá uplakaná, přes závoj slz jsem vyrozuměl, že její manžel není doma, a pak cosi o srdeční záležitosti. Dost jsem se vyděsil, na těch lidičkách mi záleží, a bylo by mi líto, kdyby se s nimi mělo něco stát. Jenom jsem v tu chvíli nevěděl, jestli se Franta zamiloval do nějaké jiné ženy, a Marušku opustil, nebo jestli ho chudáka postihl srdeční infarkt, a on teď leží někde na ARO.

Význam slova „srdce“ v souvislosti s člověkem je vpravdě dvojjediný. Na jedné straně máme tělesné, nebo chcete-li fyzické či hmotné srdce, centrální orgán, zajišťující náš krevní oběh. Na straně druhé však máme ještě i další srdce, nehmotné, duševní, ba přímo pomyslné. Tohleto srdíčko je sídlem našich nejhlubších a nejsilnější pocitů. Například touhy, lásky či nenávisti, štěstí a radosti, nebo naopak smutku a beznaděje. Nu a já jsem v ten moment nevěděl, kterého z těch dvou Frantových srdcí se ona záležitost vlastně týká.

Je možné vlastnosti a procesy oněch dvou lidských srdcí nějakým způsobem porovnat nebo dokonce propojit? Myslím, že ano, obě dvě nás mohou například bolet. To nehmotné nás zabolí, když nás někdo zradí. Někdo, koho jsme měli rádi a komu jsme důvěřovali. Naopak to hmotné nás může rozbolet, když onemocníme nějakou kardiovaskulární chorobou. Následky obou bolestí záleží na síle či hloubce příčiny, která je způsobila. Podobně jako těžký infarkt, nás může zahubit i nešťastná láska. O něco lehčí forma bolestí obou srdcí v nás dlouhodobě zanechá hluboký šrám, a naopak na ty nejlehčí bolístky nám dá čas brzy zapomenout. Nevím však, jestli je v historii lékařství znám případ, v němž by byl někdo z důvodu nešťastné lásky prokazatelně postižen infarktem. Možná ano, možná ne.

Zkusme to však vzít z optimističtější stránky, mohou obě naše srdce mít radost? Ba přímo jásat? V období zamilování naše duševní srdce září štěstím. Může však mít radost i z věcí daleko prostších, někdy postačí hezká přírodní scenérie, jindy dobrý skutek nebo třeba i oblíbené jídlo, či přírůstek na bankovním kontě. Domnívám se, že radost tělesného srdce je s radostí toho nehmotného dost úzce spjatá. Pokud jsme šťastní a spokojení, našemu tělesnímu zdraví takový duševní stav jen a jen prospívá. Výjimkou snad mohou být pouze takové případy, v nichž se naše duševní srdce zaraduje nad pořádnou porcí tučného jídla nebo nad skvělým doutníčkem.

Napadá mě úsloví „co na srdci, to na jazyku.“ Označujeme jím lidičky, kteří jsou otevření a upřímní, a kteří svému okolí bez obav říkají to, co si myslí. Takové lidi mám rád, na nic si přede mnou nehrají, a rovnou do očí mi řeknou svůj názor. Může však platit „co na srdci, to na jazyku“ v rovině duševní a fyzické najednou? Nevím, snad ano, s určitou dávkou fantazie a nadsázky. Například, když se srdeční slabost promítne do slabosti jazykové, a z ní se pak zrodí nějaký blábol. Třeba takový, který máte zrovna před svýma očima.

Málem bych zapomněl, asi jste zvědaví, jak to vlastně bylo s tou Frantovou srdeční záležitostí. Nakonec se ukázalo, že šlo o záležitosti obou dvou. V cukrárně na náměstí zrovna dostali úplně čerstvé kremrole, jež byly odjakživa Maruščinou srdeční záležitostí, a pro něž se Franta vypravil pár minut před mým příchodem. A jak do toho zapadá Maruščin pláč? Skvělý hovězí gulášek je pro změnu velikou Frantovou srdeční záležitostí, a k jeho přípravě je přece potřeba nakrájet pořádnou hromadu cibule.

Jan Pražák

Jan Pražák

Jan Pražák

Berme život s humorem.

Malá ochutnávka z tvorby na jiných blozích:
Kočky vnášejí pohodu do našich domovů
Cradlesong for lonely hearts


Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

REPUTACE AUTORA:
9,33

Tipy autora