Z Lindina odkazu - však já to těm svým dvounožcům pěkně spočítám

sobota 13. únor 2016 12:00

Do starého koberce na půdě naškrábáno na podzim člověčího roku 2014.

Už dávno jsem si zvykla, že vždycky pět dní po sobě vstávají brzy. Někdy dokonce dřív než já, to je pak místo mě probudí taková zvláštní hlučná věc, kterou nemám ráda a jíž jsem už několikrát hravě přeprala.

Vstanou a pospíchají, odejdou na celý den. Prý na lov, to chápu. Jen si myslím, že jim to lovení moc nejde, kořist přinesou jen občas a hned ji přede mnou schovají do ledničky. Ale zpátky k věci. I když pospíchají, vždycky si najdou chvilku času pro mě, aby mi připravili dostatek jídla na celý den, pomazlili se se mnou, trochu i pohráli.

Pak přijdou dva dny, kdy vstávají později a nikam nespěchají. Ta protivná hlučná věc odpočívá a povinnost buzení přechází na mě. Ráda si ji vychutnávám, dělám to podle nálady. Někdy jim vlezu do pelíšku, nechám se chovat, naoko si ještě zdřímnu, ale bedlivě je hlídám. Když chtějí ještě na chvilku usnout, zamňoukám, hlasitě se rozpředu nebo se po nich projdu, aby si mě pořádně užili. Je to taková moje hra. Jindy je rychle vymňoukám z pelíšku, to když mám hlad a neodkladně potřebuji nakrmit nebo když se mi chce proběhnout venku. Většinou celkem slušně spolupracují. Pokud ne, pomohu jim například škrábáním křesla nebo podobně.

Nu a představte si, co se přihodilo dnes ráno. Probudila jsem se dost brzy a ještě se mi nechtělo vstávat, a tak jsem předpokládala, že počkám, až začne řvát ta protivná věc. Jenže ona byla stále zticha, až jsem nabyla přesvědčení, že jsem si musela poplést počítání dnů a dnes mí dvounožci mají jeden z těch volných. Přestala jsem to řešit, těšila jsem se, jak jim za chvilku vlezu do pelíšku, ale znovu jsem ještě upadla do hlubokého spánku.

Myslíte si, že mi dopřáli klid? Kdepak, musela jsem spát jen pár minut, dvounohý sameček vyletěl z pelechu a celý zmatený začal dělat obrovský kravál. Začal budit svou samičku, oba byli nevrlí a rozespalí, dokonce, představte si tu drzost, mě nařkli, že jsem jim asi pokazila budík. Pravda, den před tím jsem ho shodila s nočního stolku a zahnala pod postel, ale to mu přece nemohlo ublížit. A vůbec, takové nepodložené obvinění si vyprošuji, i kdyby to náhodou byla pravda.

Co si myslíte, že udělali dál? Omluvili se mi? Kdepak, tak tak mi v letu dali najíst a ještě si spletli konzervu, otevřeli tu, co omylem koupili, přestože vědí, že ji nemám ráda a není mi po ní dobře. Ani maličkou chviličku si se mnou nepohráli, ani jednou mi nevylovili staniolovou kuličku, kterou jsem naschvál poslala tlapkou za skříň. Natož, aby mě vzali do rukou. Místo toho všeho o mě sameček zakopl na schodech, až jsem měla co dělat, abych se neskutálela dolů. Čekala jsem, že mě bude mě chlácholit, ale kdepak. Ještě mi vynadal, že tam překážím. Pak hlučně bouchli domovními dveřmi a byli pryč.

Byla jsem tak naštvaná, že jsem honem běžela sem na půdu ke svému psacímu koberci a pěkně to o nich naškrábala. Ale to není zdaleka všechno, jak je znám, vrátí se určitě až někdy večer. Do té doby mám spoustu času, abych si na ně vymyslela nějakou pořádnou pomstu.

Poškrábané křeslo rozhodně nebude stačit, tak co já jim udělám? Už to mám, otevřu si tlapkou skříň, do které včera dvounožka uložila čerstvě vyžehlené věci. Ty sváteční, na kterých jim hodně záleží. Udělám si v nich pelíšek a bohatě je ozdobím svou krásnou srstí, které mám stále na rozdávání. Jenže teď vlastně nevím, jestli to ode mě nebude spíš odměna než pomsta, když jim tak umožním, aby se ve společnosti honosili celou kolekcí chlupů z mého nádherného tříbarevného kožíšku.

Jan Pražák

Jan Pražák

Jan Pražák

Berme život s humorem.

Malá ochutnávka z tvorby na jiných blozích:
Kočky vnášejí pohodu do našich domovů
Cradlesong for lonely hearts


Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

REPUTACE AUTORA:
9,33

Tipy autora